Wydział Biologii Uniwersytet Warszawski

Kalendarz herbarysty

Mniszki - zadanie dla ambitnych. Często w opracowaniach podany jest tylko jeden gatunek - mniszek pospolity Taraxacum officinale, jednak w rzeczywistości gatunków mniszków jest znacznie więcej. Ich oznaczenie to prawdziwe wyzwanie. Jeśli chcemy się z nim zmierzyć, zachowajmy cały okaz i w miarę możliwości "dmuchawiec", albo choćby kilka puchatych owocków (podobnie w przypadku innych Asteraceae). Cechy niełupek też są ważne!

Spis mszaków z kolekcji Józefa Krupy

WĄTROBOWCE, spisane z dwóch tomów, posortowane alfabetycznie (nazwy podano bez autorów, z powodu trudności w odczytaniu rękopisu). Wszystkie okazy zbierane przez Józefa Krupę. W obu tomach jest łącznie 150 numerowanych stron, na 103 stronach brak wklejonych okazów
Nazwa Miejsce Rok
1 Calypogeia trichomanis Mikuliczyn w Karpatach Wschodnich 1883
2 Chiloscyphus polyanthus Tatarów w Karpatach Wschodnich 1883
3 Frullania tamarisci Mikuliczyn w Karpatach Wschodnich 1883
4 Gymnomitrium concinnatum Koszysta w Tatrach 1877
5 Gymnomitrium corallioides Zawrat w Tatrach 1885
6 Harpanthus scutatus Mikuliczyn w Karpatach Wschodnich 1883
7 Jungermannia albicans Zawrat w Tatrach 1885
8 Jungermannia albicans var. latifolia Mikuliczyn w Karpatach Wschodnich 1883
9 Jungermannia alpestris Mikuliczyn w Karpatach Wschodnich 1883
10 Jungermannia attenuata Jamne w Karpatach Wschodnich 1883
11 Jungermannia barbata Szczawnica 1884
12 Jungermannia catenulata Zakopane w Tatrach 1885
13 Jungermannia convivens Wołowiec w Tatrach 1883
14 Jungermannia curvifolia Diks. Mikuliczyn w Karpatach Wschodnich 1883
15 Jungermannia exsecta Zakopane w Tatrach 1885
16 Jungermannia floerkei Rohacze w Tatrach 1885
17 Jungermannia inflata Jamne w Karpatach Wschodnich 1883
18 Jungermannia inflata Tatarów w Karpatach Wschodnich 1883
19 Jungermannia lycopodioides Zakopane w Tatrach 1885
20 Jungermannia michauxii Mikuliczyn w Karpatach Wschodnich 1883
21 Jungermannia minuta Czerwone Wierchy w Tatrach 1885
22 Jungermannia muelleri Pieniny koło Szczawnicy 1884
23 Jungermannia quinquedentata Mikuliczyn w Karpatach Wschodnich 1883
24 Jungermannia setacea Mikuliczyn w Karpatach Wschodnich 1883
25 Jungermannia subapicalis Jamne, Karpaty Zach. 1883
26 Jungermannia taylorii Mikuliczyn w Karpatach Wschodnich 1883
27 Jungermannia tersa Mikuliczyn w Karpatach Wschodnich 1883
28 Jungermannia trichophylla Zakopane w Tatrach 1885
29 Lejeunea caliarea Strążyska w Tatrach 1883
30 Lejeunea serpyllifolia Mikuliczyn w Karpatach Wschodnich 1883
31 Lepidozia reptans Zakopane w Tatrach 1883
32 Lophocolea bidentata Dublany koło Lwowa 1884
33 Lophocolea heterophylla Wlezie koło Dublan 1883
34 Lophocolea minor Piaskowa Góra koło Lwowa 1883
35 Madotheca laevigata Pieniny koło Szczawnicy 1884
36 Mastigobryum reflexum Mikuliczyn w Karpatach Wschodnich 1883
37 Metigeria furcata Zakopane w Tatrach 1885
38 Plagiochila interrupta Pieniny koło Szczawnicy 1884
39 Ptilidium ciliare Zakopane w Tatrach 1885
40 Sarcoscyphus ehrharti Rohacze w Tatrach 1885
41 Scapania compacta Zakopane w Tatrach 1885
42 Scapania curta Mikuliczyn w Karpatach Wschodnich 1883
43 Scapania irrigua Gubałówka pod Tatrami 1885
44 Scapania nemorosa Mikuliczyn w Karpatach Wschodnich 1883
45 Scapania uliginata Rohacze w Tatrach 1885
46 Scapania umbrosa Zakopane w Tatrach 1885
47 Scapania undulata Rohacze w Tatrach 1885
48 Scapania undulata Dolina Pięciu Stawów w Tatrach 1885
49 Trichocolea tomentella Mikuliczyn w Karpatach Wschodnich 1883
50 okaz  nieoznaczony brak danych

 

MCHY spisane z czterech tomów, posortowane alfabetycznie (nazwy podano bez autorów, z powodu trudności w odczytaniu rękopisu). W czterech tomach jest łącznie 365 numerowanych stron, na 271 stronach brak wklejonych okazów  Zbieracz
1 Amblyodon dealbatus Torfowiska koło Grzybowic 1883 J. Krupa
2 Amblystegium juratzkanum Dublany koło Lwowa 1883 J. Krupa
3 Amblystegium kochii Dublany koło Lwowa 1883 J. Krupa
4 Amblystegium riparium Dublany koło Lwowa 1883 J. Krupa
5 Amblystegium serpens Dublany koło Lwowa 1883 J. Krupa
6 Amphoridium mougeottii Mikuliczyn, Karpaty Wschodnie J. Krupa
7 Anacamptodon splachnoides Zakopane w Tatrach 1885 J. Krupa
8 Aulacomnium palustre Dublany koło Lwowa 1883 J. Krupa
9 Barbula bicolor brak okazu J. Krupa
10 Barbula convoluta Alsatia Schimper
11 Barbula fallax Vogesy Schimper
12 Barbula flavipes ? Schimper
13 Barbula gracilis Praha Poech
14 Barbula hornschuchiana Alsatia Schimper
15 Barbula icmadophila brak okazu
16 Barbula inclinata Mikuliczyn, Karpaty Wschodnie J. Krupa
17 Barbula insidiosa Mikuliczyn, Karpaty Wschodnie J. Krupa
18 Barbula paludosa Vogezy Schimper
19 Barbula reflexa brak okazu
20 Barbula revoluta Alsatia Schimper
21 Barbula unguiculata Bohemia Poech
22 Barbula vernalis Bohemia Schimper
23 Brachythecium geheebii Miętusia w Tatrach 1885 J. Krupa
24 Brachythecium glareosum Dobczyce nad Rabą 1880 J. Krupa
25 Brachythecium plumosum Mikuliczyn, Karpaty Wschodnie 1883 J. Krupa
26 Brachythecium populeum Czarna Hora 1883 J. Krupa
27 Brachythecium reflexum Dolina Kościeliska w Tatrach 1877 J. Krupa
28 Brachythecium rivulare Mikuliczyn, Karpaty Wschodnie 1883 J. Krupa
29 Brachythecium rutabulum Skały Panieńskie, Kraków 1876 J. Krupa
30 Brachythecium starkei Zakopane w Tatrach 1885 J. Krupa
31 Brachythecium velutinum Strążyska w Tatrach 1877 J. Krupa
32 Bryum pseudotriquetrum Zakopane w Tatrach J. Krupa
33 Climacium dentoides Szczawnica 1884 J. Krupa
34 Didymodon rubellum Dublany J. Krupa
35 Distichium capillaceum Mikuliczyn, Karpaty Wschodnie J. Krupa
36 Eurhynchium depressum Dolina Kościeliska w Tatrach 1885 J. Krupa
37 Eurhynchium murale var. julaceum Dolina Kościeliska w Tatrach 1886 J. Krupa
38 Eurhynchium rusciforme Szczawnica 1884 J. Krupa
39 Eurhynchium striatulum Skały Panieńskie, Kraków 1879 J. Krupa
40 Eurhynchium striatum Puszcza Niepołomicka 1876 J. Krupa
41 Fontinalis antipyretica Zakopane w Tatrach 1885 J. Krupa
42 Heterocladium dimorphum Gubałówka w Tatrach 1885 J. Krupa
43 Heterocladium heteropterum Mikuliczyn, Karpaty Wschodnie 1883 J. Krupa
44 Homalia trichomanoides Las Żydałycki 1884 J. Krupa
45 Hylocomium loreum Lipowa, Żywieckie 1878 J. Krupa
46 Hylocomium splendens Skały Panieńskie, Kraków 1876 J. Krupa
47 Hylocomium squarrosum Dublany koło Lwowa 1883 J. Krupa
48 Hylocomium triquetrum Grzybowice koło Lwowa 1883 J. Krupa
49 Hylocomium umbratum Stawy Gąsienicowe w Tatrach 1877 J. Krupa
50 Hypnum callichroum Stawy Gąsienicowe w Tatrach 1877 J. Krupa
51 Hypnum chrysophyllum Grzybowice koło Lwowa 1883 J. Krupa
52 Hypnum commutatum Strążyska w Tatrach 1887 J. Krupa
53 Hypnum cristacastrensis Mikuliczyn, Karpaty Wschodnie 1883 J. Krupa
54 Hypnum cupressiforme Krzemionki pod Krakowem 1876 J. Krupa
55 Hypnum cupressiforme Dublany koło Lwowa 1883 J. Krupa
56 Hypnum cuspidatum Podgórze koło Krakowa 1876 J. Krupa
57 Hypnum fastigiatum Strążyska w Tatrach 1877 J. Krupa
58 Hypnum filicinum Grzybowice koło Lwowa 1883 J. Krupa
59 Hypnum giganteum Rząska koło Krakowa 1876 J. Krupa
60 Hypnum haldanianum Skały Panieńskie, Kraków 1881 J. Krupa
61 Hypnum halleri Sw. Strążyska w Tatrach 1877 J. Krupa
62 Hypnum hygrophilum Wróblowice koło Krakowa 1876 J. Krupa
63 Hypnum incurvatum Zakopane w Tatrach 1877 J. Krupa
64 Hypnum intermedium Dublany koło Lwowa 1883 J. Krupa
65 Hypnum lindbergii Zwierzyniec pod Krakowem 1876 J. Krupa
66 Hypnum lycopoides Jeziorki w Krakowsk. 1879 J. Krupa
67 Hypnum molle Zamarzłe w Tatrach 1877 J. Krupa
68 Hypnum molluscum Strążyska w Tatrach 1877 J. Krupa
69 Hypnum pallescens Kosodrzew Chomiuka 1883 J. Krupa
70 Hypnum palustre Strążyska w Tatrach 1877 J. Krupa
71 Hypnum polygamum Jeziorki w Krakowsk. 1876 J. Krupa
72 Hypnum purum Zwierzyniec pod Krakowem 1876 J. Krupa
73 Hypnum reptile Dublany koło Lwowa 1884 J. Krupa
74 Hypnum rugosum Krzemionki pod Krakowem 1876 J. Krupa
75 Hypnum sommerfeltii Skały Panieńskie, Kraków 1876 J. Krupa
76 Hypnum stramineum Mikuliczyn, Karpaty Wschodnie 1883 J. Krupa
77 Hypnum tifarium Jeziorki w krakowskim 1879 J. Krupa
78 Hypnum uncinatum Skały Panieńskie, Kraków 1876 J. Krupa
79 Hypnum vernicosum Jeziorki w krakowskim 1879 J. Krupa
80 Lescuraea saxicola Rohacze w Tatrach 1885 J. Krupa
81 Meesea tristicha Worochta, Karpaty Wschodnich 1883 J. Krupa
82 Meesea uliginosa Strążyska w Tatrach 1885 J. Krupa
83 Mnium cuspidatum Dublany koło Lwowa J. Krupa
84 Mnium punctatum Mikuliczyn, Karpaty Wschodnie 1883 J. Krupa
85 Mnium rostratum Wysoki Zamek, Lisów 1884 J. Krupa
86 Mnium spinosum Zakopane w Tatrach J. Krupa
87 Mnium undulatum Krzywczyce koło Lwowa J. Krupa
88 Orthothecium intricatum Strążyska w Tatrach 1886 J. Krupa
89 Orthotrichum lyelli Las Żydatycki koło Lwowa J. Krupa
90 Philonotis calcarea Zakopane w Tatrach 1885 J. Krupa
91 Physcomitrium piriforme Dublany koło Lwowa J. Krupa
92 Plagiothecium denticulatum Stawy Gąsienicowe w Tatrach 1877 J. Krupa
93 Plagiothecium silesiacum Piekary koło Krakowa 1877 J. Krupa
94 Plagiothecium silvaticum Jeziorki w Krakowsk. 1876 J. Krupa
95 Plagiothecium undulatum Zakopane w Tatrach 1885 J. Krupa
96 Platygyrium repens Dublany koło Lwowa 1883 J. Krupa
97 Ptychodium plicatum Mała Łąka  w Tatrach 1887 J. Krupa
98 Rhytidiadelphus squarrosus Zakrzówek koło Krakowa 1876 J. Krupa
99 Splachnum ampullaceum Mikuliczyn, Karpaty Wschodnie J. Krupa
100 Webera albicans Grzybowice koło Lwowa J. Krupa
101 Webera carnea Laszki koło Lwowa J. Krupa
102 Webera ludwigii Wielka Kopa w Tatrach orawskich J. Krupa
103 okaz nieoznaczony brak danych