Wydział Biologii Uniwersytet Warszawski

Kalendarz herbarysty

Znów zadanie dla ambitnych: rodzaj Carex czyli turzyce. Kto potrzebuje materiału porównawczego, pod zamieszczonym linkiem znajdzie kolekcję ponad 5 tysięcy turzyc z kolekcji W. Lackowitza. Rośliny zbierane były w XIX wieku głównie z terenu Polski i Niemiec.
- Odnośnik do kolekcji -

Wortal edukacyjny

Polecamy wortal ogólno-przyrodniczy założony i prowadzony przez pracowników Zielnika WA:

www.zycieaklimat.edu.pl

Każdy z pięciu Działów omawia inny problem. I tak:

Gad z wczesnej jury

Gad z wczesnej jury

OD PREHISTORII DO WSPÓŁCZESNOŚCI
Jak klimat kształtował naszą planetę? Czy losy wojny, kraju mogą zależeć od klimatu? Proponujemy podróż w czasie, aby na własne oczy zobaczyć, jak tereny Polski skrywało głębokie morze, kiedy mieszkały tu dinozaury i skąd się wzięła sól w Wieliczce. Wędrówka kontynentów, powstawanie Europy, zmiany temperatur w Polsce… wszystko w przyjaznej formie.

 

Dolina polodowcowa w Tatrach

Dolina polodowcowa w Tatrach

ŚWIADECTWA ZMIAN KLIMATU
Co widzisz na wycieczce w Tatrach? Tędy przeszedł lodowiec… skąd o tym wiemy? Trudne terminy takie jak morena czy dolina zawieszona tłumaczymy pokazując te formy w terenie. Są one dowodem zmian klimatu w przeszłości. Mówimy także o współczesnych przemianach, np. kształtowaniu klimatu przez torfowiska.

 

Przebarwiająca się jesienią czereśnia

Przebarwiająca się jesienią czereśnia – zjawisko typowe dla drzew klimatu umiarkowanego

 

ZOSTAŃ OBSERWATOREM PRZYRODY
To propozycja skierowana do aktywnie zainteresowanych przyrodą i środowiskiem. Zaproszenie do badań i tworzenia mapy fenologicznej, dzięki której będzie można określić charakter zmian klimatycznych Polski. A także propozycja nawet dla najmłodszych – monitoring czystości powietrza – sprawdź, które porosty rosną w Twojej okolicy.

 

 

BIOINDYKACJA I ADAPTACJE
To dział, w którym poznasz gatunki roślin i zwierząt w roli bioindykatorów. Dowiesz się, jak organizmy reagują na różne czynniki środowiska i jego zmiany. Czy mamy obawiać się zmian klimatu, czy też zdążymy się dostosować? Na to pytanie odpowiadają przystępne wyjaśnienia  zagadnień ewolucyjnych.

 

Zielnik jako instytucja edukacyjna

Zielnik jako instytucja edukacyjna

 

ZIELNIKI
Co to jest zielnik? Jakie pełni funkcje?
Ukazujemy zasuszone w zielnikach rośliny jako źródła cennych informacji o przemianach zachodzących wokół nas. Uczymy jak prawidłowo zbierać rośliny do zielnika, z poszanowaniem zasad ochrony przyrody. Przedstawiamy także najbardziej zagrożone ekosystemy na Ziemi.