Wydział Biologii Uniwersytet Warszawski

Kalendarz herbarysty

Znów zadanie dla ambitnych: rodzaj Carex czyli turzyce. Kto potrzebuje materiału porównawczego, pod zamieszczonym linkiem znajdzie kolekcję ponad 5 tysięcy turzyc z kolekcji W. Lackowitza. Rośliny zbierane były w XIX wieku głównie z terenu Polski i Niemiec.
- Odnośnik do kolekcji -

Przechowywanie zielnika

Pudła do przechowywania okazów w Zielniku Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego

Przechowywanie okazów

Okazy można przechowywać w pudełkach, teczkach lub nawet luzem w odpowiednio dostosowanych nowoczesnych szafach. Każde z tych rozwiązań chroni nasze zbiory przed kurzem oraz uszkodzeniami mechanicznymi – i o to chodzi. Wykonanie teczek z bocznymi skrzydełkami chroniącymi okazy przed wypadnięciem umożliwia także wygodny transport okazów, gdyby zaszła taka potrzeba.

Uporządkowanie zbioru

Przed włożeniem arkuszy do teczek czy pudeł wpierw je uporządkuj, np. układając alfabetycznie według nazwy gatunkowej lub systematycznie (np. rodzinami). Ułatwi Ci to w przyszłości znalezienie potrzebnego arkuszu.

Wyrównanie grubości

Słupki z kartonu wyrównują wysokość bardzo „trójwymiarowego” okazu

W przypadku okazów o zdrewniałych, kolczastych łodygach, zachowujących nawet po wysuszeniu przestrzenny charakter, warto dorobić po bokach arkusza małe wsporniki (z papieru lub styropianu). Spoczną na nich arkusze sąsiadujące z kolczastą rośliną, nienarażone na przedziurawienie czy wygięcie arkusza na boki.

Co może zagrozić naszym zbiorom?

Zbiory zielnikowe są łakomym kąskiem dla larw niektórych owadów. Jeśli trafisz na ślady ich żerowania (świadczą o tym wygryzione w okazach dziury i odchody szkodników w postaci pyłu roślinnego), włóż arkusze na kilka dni do zamrażalnika. Niska temperatura zabije szkodniki, okazowi zaś w żaden sposób nie zaszkodzi.

Innym niebezpieczeństwem jest zbyt duża wilgotność panująca w pomieszczeniu, w którym przechowujemy zbiory. Jej efektem może być rozwój pleśni na naszych okazach.

Przechowywanie zielników w placówkach naukowych

Aby uniemożliwić rozwój pleśni i owadów, w profesjonalnych, klimatyzowanych zielnikach obniża się wilgotność do ok. 35% i temperaturę do ok. 18oC. Dodatkowo zbiory mrozi się profilaktycznie co jakiś czas w zamrażarkach w temperaturze ok. –20oC. Dawniej posypywano rośliny różnymi truciznami, a i obecnie w niektórych zielnikach przeprowadza się tzw. fumigację, czyli zwalczanie szkodników przy użyciu trujących gazów. Metody te są jednak w odwrocie, gdyż ich stosowanie nie jest obojętne dla zdrowia osób pracujących ze zbiorami.

Ślady żerowania owadów na arkuszu

Ślady żerowania owadów na arkuszu – wygryzione korytarze zarówno w papierze, jak i w roślinie

Trucie

Profilaktyka zapobiega przykrym niespodziankom – otwarte pudła chłoną opary owadobójczych płytek GLOBOL

Okaz z sublimatem

Sublimat i DDT to silne trucizny, którymi dawniej posypywano okazy zielnikowe, chroniąc je przed szkodnikami